Počet záznamů: 1  

Problém slovanské identity. Národní mýty a jejich proměna ve 20. století

 1. Článek! Pro signaturu klikni na odkaz In
  Záhlaví-jméno Svatoň, Vladimír, 1931- (autor)
  Údaje o názvuProblém slovanské identity. Národní mýty a jejich proměna ve 20. století = The problem of Slavic unity and its shift in the 20th century / Vladimír Svatoň
  Souběž.n.Problem of Slavic unity and its shift in the 20th century
  In Dialog kultur VIII. - S. 315-320
  Předmět.hesla slavistika
  slovanství
  slavjanofilství
  národní identita v literatuře
  ruská literatura - 20. století
  Forma, žánr články ze sborníku
  AnotaceV historiografickém a politickém myšlení i v překladatelských strategiích hrají významnou roli uměle vytvořené představy o povaze národů - národní mýty. Slovanská etnika vytvořila dva ústřední mýty či dějinně filosofické koncepce: ideu o jednotě slovanských národů a ideu o spásné úloze Slovanů (Poláků, Rusů) v evropské racionalisticky a pragmaticky orientované kultuře. Prvou ideu korigovaly historické zkušenosti, druhá je dosud využívána, stále silněji se však uplatňuje euroasijská koncepce, představa, že Rusko tvoří syntézu evropských a asijských kulturních principů.
  Slavic nations created two main concepts (myths) of their history: the concept of Slavic unity and the concept of Slavic (Polish, Russian) messianism. In Russia, this problem stood in the centre of attention throughout the 19th century (the Slavophile ideology). In the 20th century, we can see a shift from the Slavophile messianism (the idea that Russia can solve the ills of European civilization) to a principle identified by the so-called Eurasians, i.e. that a specific civilization should emerge in the territory of the Russian state as a result of a synthesis of European and Asian cultural conditions. Vladimir Sorokin's works reflect this problem in a notable way.
  Konspekt80 - Filologie
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  DatabázeČlánky
  Odkazy - Zdroj.dok.
  článek

  článek

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.