Počet záznamů: 1  

Dialog psychoanlýzy a literatury

 1. Článek! Pro signaturu klikni na odkaz In
  Záhlaví-jméno Ulbrechtová, Helena, 1971- (autor)
  Údaje o názvuDialog psychoanlýzy a literatury : de-konstrukce a re-konstrukce učení Sigmunda Freuda v románech Susan Taubesové Divorcing (1969) a Marie Rybakovové Anna Grom i jeje prizrak (1999) = A dialogue of psychoanalysis and literature : de-construction and re-construction of Sigmund Freud's learning in Susan Taubes' novel Divorcing (1969) and Maria Rybakova's novel Anna Grom i jeje prizrak [Anna Grom and her Ghost] (1999) / Helena Ulbrechtová
  Souběž.n.Dialogue of psychoanalysis and literature : de-construction and re-construction of Sigmund Freud's learning in Susan Taubes' novel Divorcing (1969) and Maria Rybakova's novel Anna Grom i jeje prizrak [Anna Grom and her Ghost] (1999)
  Správný názevDialog psychoanalýzy a literatury : de-konstrukce a re-konstrukce učení Sigmunda Freuda v románech Susan Taubesové Divorcing (1969) a Marie Rybakovové Anna Grom i jeje prizrak (1999)
  PoznámkyChyba v názvu článku
  In Dialog kultur VIII. - S. 337-345
  Předmět.hesla Freud, Sigmund, 1856-1939
  Taubes, Susan, 1928-1969
  Rybakova, Maria Aleksadrovna, 1973-
  psychoanalýza a literatura
  gnóze
  americká literatura - 20. století
  ruská literatura - 20. století
  literárněvědné rozbory
  Forma, žánr články ze sborníku
  studie
  AnotaceStudie analyzuje reflexi psychoanalytického učení v obou románech jako příklad transferu „vědění“ do textů krásné literatury. Freudův intertext je v obou případech výsledkem vlastní badatelské práce obou autorek. Taubesová jej důsledně dekonstruuje, psychoanalýza je pro ni součástí složitého vztahu k otci-psychoanalytikovi. Rybakovová se jím naopak inspiruje a používá některé výroky Freuda ve funkci intertextu. V závěru je pak vyslovena hypotéza o skrytém vlivu učení C. G. Junga na Susan Taubesovou.
  The study presents an analysis of the reflection of the psychoanalytic theory of learning in both novels as an example of a transfer of "knowledge" to texts of fiction. Freud’s intertext is in both novels the result of own research work of the two authors. Taubes deconstructs it consistently, psychoanalysis being for her a part of the complicated relationship to her father, a psychoanalyst. Rybakova, on the contrary, is inspired by it and uses some of Freud’s utterances in the function of intertext. In conclusion, a hypothesis is then formulated about a concealed influence of C. G. Jung’s theory on Susan Taubes.
  Konspekt821.09 - Literatura v různých jazycích (o ní)
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  DatabázeČlánky
  Odkazy - Zdroj.dok.
  článek

  článek

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.