Počet záznamů: 1  

Strukturálně-kritická sociální práce v církevním hávu

 1. Článek! Pro signaturu klikni na odkaz In
  Záhlaví-jméno Opatrný, Michal, 1978- (autor)
  Údaje o názvuStrukturálně-kritická sociální práce v církevním hávu : Contradictio in adjecto? = Structurally-critical social work in ecclesial garb : Contradictio in adjecto? / Michal Opatrný, Tereza Morongová
  Dal.odpovědnost Morongová, Tereza (autor)
  Fyz.popis1 tabulka
  Souběž.n.Structurally-critical social work in ecclesial garb : Contradictio in adjecto?
  Dostupné též v elektronické podobě
  In Sociální práce v nejisté době. - S. 36-45
  Předmět.hesla Katolická církev. Charita Česká republika
  Českobratrská církev evangelická. Diakonie
  církevní instituce a organizace - Česko
  sociální práce - Česko
  sociální služby - Česko
  práce s klienty - Česko
  Forma, žánr články ze sborníku
  studie
  AnotaceStudie se zabývá sociální prací v kontextu církevních pomáhajících organizací. Vychází ze skutečnosti, že se sociální práce v těchto organizacích rozchází se základními principy, které by měly být sociální práci inspirované křesťanstvím vlastní. Místo kritického pohledu na stávající struktury společnosti, rozdělení zdrojů a moci, který má své teologické opodstatnění i historické paralely, usilují současné církevní pomáhající organizace většinou o co největší participaci na systému sociálních služeb. Od toho se pak odvíjí jak orientace na určité cílové skupiny sociální práce, tak i volba metod a technik práce s těmito skupinami. Orientace na zmocnění klienta, která odpovídá lidské důstojnosti, a kritika nespravedlivých struktur, které jsou příčinou většiny problémů klienta, jsou obětovány za cenu paternalistického přístupu ke klientovi a konformity se systémem financování sociálních služeb. Na závěr se proto studie snaží načrtnout základní principy strukturálně kritické sociální práce v církevních pomáhajících organizacích.
  The study focuses on social work in the context of the church helping organizations. It is based on the fact that social work in these organizations diverges from the basic principles that should be own to social work inspired by christianity. Instead of a critical view on the existing structures of society, the distribution of resources and power, which has its theological rationale and historical parallels, the existing church helping organizations mostly seek maximimum participation in the system of social services. This strategy then leads to the orientation on specific target groups of social work, as well as to the choice of methods and techniques of work with these groups. The orientation to client’s empowerment, which corresponds with human dignity, and the criticism of unjust structures that cause most of client’s problems are sacrificed for the price of the paternalistic approach to client and conformity with the system of social services financing. In conclusion, the study, therefore, seeks to outline some basic principles of structurally-critical social work in church helping organizations.
  Konspekt364-1/-7 - Druhy sociální pomoci a služeb
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  URLhttp://www.prohuman.sk/files/XII_Hradecke_dny_vedecky_sbornik.pdf
  DatabázeČlánky
  Odkazy - Zdroj.dok.
  článek

  článek

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.