Počet záznamů: 1  

Daňová podpora ekologické osobní dopravy

 1. Článek! Pro signaturu klikni na odkaz In
  Záhlaví-jméno Jedlička, Pavel (autor)
  Údaje o názvuDaňová podpora ekologické osobní dopravy = Tax support of environmental personal transport / Pavel Jedlička, Vít Jedlička
  Dal.odpovědnost Jedlička, Vít (autor)
  Fyz.popis2 tabulky
  Souběž.n.Tax support of environmental personal transport
  Dostupné též v elektronické podobě
  In Hradecké ekonomické dny. - S. 98-104
  Předmět.hesla doprava - environmentální aspekty
  osobní doprava - environmentální aspekty
  osobní doprava - ekonomické aspekty
  daňová politika - země Evropské unie
  daňová politika - Česko
  Česko
  Velká Británie
  Finsko
  země Evropské unie
  Forma, žánr články ze sborníku
  AnotaceV posledních letech svět poznává nový fenomén, který ovlivňuje jak politiku států, chování podniků, ale také život občanů. Stále více se totiž objevují tendence k ekologickému chování, tedy přesněji řečeno k chování environmentálnímu. A takovýto trend se postupně dostává také do osobní dopravy. V minulosti vlády ani občané neřešili emisní problematiku a zákazníci kupovali dle jiných požadavků, maximálně se v této oblasti rozhodovali pro úspornější vozy, ale to však pouze z pohledu minimalizace provozních nákladů. Dnes se s regulací v oblasti emisí osobní dopravy lze setkat na úrovni Evropské unie, ale i vlád jednotlivých států. Zákazníci se často rozhodují pro šetrnější vozidla, které korespondují s jejich životním stylem a dokonce i podniky skládají svůj vozový park s myšlenkou na nízké emise z důvodu image firmy věnující se společenské odpovědnosti. Jednotlivé vlády se pak v této souvislosti snaží intenzivněji využívat daňovou politiku a pomocí vybraných daňových opatření stimulovat spotřebitele k ekologickému chování. Otázkou je, zda toto zaměření daňové politiky je myšleno skutečně jako stimulační či je to jen záminka k dalšímu posílení fiskální funkce daní.
  The article deals with the tax support of environmental personal transport in selected countries. It shows the basic directions of development of environmental transport: the reduction of environmentally damaging emissions on the one hand and the use of alternative vehicle driving, especially electricity, on the other hand. Then it passes to possibilities how to stimulate consumers to buy more environmentally friendly means of transport. The governments can use a variety of tax instruments, such as taxes, subsidies, road graded on the purchase of environmentally friendly vehicles, the rate of value added tax, registration fees when buying a vehicle, etc. Finally, it notes that in the Czech Republic this type of support has not been used yet.
  Konspekt656 - Doprava
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  URLhttp://fim2.uhk.cz/hed/data/proceedings_2016_2.pdf
  DatabázeČlánky
  Odkazy - Zdroj.dok.
  článek

  článek

Počet záznamů: 1