Počet záznamů: 1  

Možnosti využití systémových archetypů v podnikové praxi

 1. Článek! Pro signaturu klikni na odkaz In
  Záhlaví-jméno Racz, Fridrich (autor)
  Údaje o názvuMožnosti využití systémových archetypů v podnikové praxi = The possibilities of using system archetypes in business practice / Fridrich Racz, Miloš Řezníček, Vladimír Bureš
  Dal.odpovědnost Řezníček, Miloš (autor)
  Bureš, Vladimír, 1977- (autor)
  Souběž.n.Possibilities of using system archetypes in business practice
  Dostupné též v elektronické podobě
  In Hradecké ekonomické dny. - S. 181-188
  Předmět.hesla systémové archetypy
  systémový přístup
  systémové myšlení
  podnikový management
  případové studie
  Forma, žánr články ze sborníku
  AnotaceTato práce se zabývá teorií systémových archetypů, což je jedna z oblastí, která spadá do odvětví systémového myšlení a úzce souvisí se systémovou dynamikou. Ve formálním i neformálním vzdělávání je kladen důraz na skutečnost, že jakákoliv událost či problém má svou příčinu, která opět vznikla jako efekt nějaké dřívější události. Tento pohled na svět, tedy pohled ve smyslu vztahu příčina - následek, neboli kauzality, vede k tomu, že je často aplikován i na řešení problémů, u kterých tento přístup představuje nevhodné zjednodušení. Aplikace toto přístupu pro řešení vzniklých událostí může vést ke vzniku nekonečného tzv. Aristotelova řetězu příčin a následků, dokud se nedojde k úplně první příčině nebo v průběhu hledání neopadne zájem (Sterman, 2000). Cílem této práce je ukázat využití systémových archetypů v praxi. Budou představeny reálné situace z různých oblastí lidské činnosti, ve kterých byl uplatněn systémový přístup včetně použití systémových archetypů.
  System archetypes represent repetitive behavioural patterns that can be found in various types of systems. Their identification is essential for understanding of a system and its behaviour. Thus, it is important to have general awareness about their existence, to know their structures, and to master their application in practice. This paper introduces selected applications of system archetypes, which are consequently discussed, and their benefit for a given domain is analysed. Scientific databases were used for search of relevant applications in the field of economic systems. Advantages of systems thinking in general and system archetypes in particular in the business administration domain are summarised in the conclusion section of the manuscript.
  Konspekt005 - Management. Řízení
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  URLhttp://fim2.uhk.cz/hed/data/proceedings_2016_2.pdf
  DatabázeČlánky
  Odkazy - Zdroj.dok.
  článek

  článek

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.